Případová studie

Umění na export

Ostravská konzervatoř si připomínala 60 let od založení. V malém týmu jsme připravili 35 rozhovorů s jejími absolventy. Unikátní výroční publikace byla určena umělcům, profesorům, studentům, partnerům a příznivcům konzervatoře.

Jaký měl být výsledek

Dodejte nám reprezentativní výroční publikaci, která představí práci a osobnosti konzervatoře. Slavnostní křest je za 6 měsíců. Takové bylo zadání.

O co jsem se postarala

Mým prvním úkolem bylo připravit rešerše o vybraných absolventech, načíst jejich profesní příběhy a informace o úspěších, angažmá, vydaných CD, natočených filmech… Zkrátka co nejvíce je poznat, abych pak dokázala v rozhovorech zabrnkat na správnou strunku a zároveň je nasměrovat k tématům blízkým konzervatoři.

V druhé fázi projektu vznikla sada otázek na míru každé osobnosti tak, aby se nikdy neopakovaly a dovolily nahlédnout do života každého umělce.

Rozhovory jsme vedli osobně, po telefonu, e-mailu nebo přes Skype.

„Vyrobit“ z takto nashromážděných podkladů čtivé a autentické rozhovory byla vysoká textařská. Škrtání, přepisování, přehazování otázek, práce s rešeršemi, vzájemné předčítání a kritické zpětné vazby zabraly několik týdnů.

Výsledné texty jsme samozřejmě rozeslali absolventům k autorizacím, požadované změny zapracovali a ve spolupráci s grafickým studiem „nalili“ do knihy. Součástí týmu byl i zástupce konzervatoře, se kterým jsme obsahové i grafické pojetí knihy průběžně ladili.

Počet korektur už jsem raději zapomněla. Co ale nezapomenu, je krásný pocit z poctivě odvedené práce a hrdost na Ostraváky, které zná celý svět.

Našly jsme se!

Karolina má touhu a schopnost vyvíjet se, neustále se posouvat a růst. Má prostě novinářské a publicistické střevo. Její texty jsou rozpoznatelné, srozumitelné a hlavně čtivé. 

marie václavková, dativ

Cíle, které měly texty splnit

Pro zadavatele bylo podstatné, aby publikace vyzdvihla prestiž školy, poukázala na úspěchy absolventů i vysokou erudici pedagogického sboru.

Obsahově bohaté a zároveň odlehčené rozhovory přitahují pozornost ke konzervatoři jako instituci, která má znamenité renomé a vychovala řadu vynikajících umělců. A taky k odkazu Leoše Janáčka, jehož jméno nese.

S čím díky tomu pomůžu vám

Pochopila jsem, že nejdůležitější schopností copywritera je naslouchat, že po krátké pauze může přijít skvostná myšlenka a že uzavřené otázky bývají často k ničemu.

Rozhovor musí plynout jako řeka, občas zabublat, jindy se zase ztišit a rozlít do krajiny. A potřebuje mít finále, na které čtenář nezapomene.

Zkušenosti, které jsem při této zakázce získala, můžu uplatnit i u vašeho projektu. Dokážu se připravit na rozhovor, umím ho vést i kvalitně zpracovat. Pohlídám stylistiku a pravopis, dohodnu se s grafiky, zvládnu několik kol korektur.

 

„Neumím si představit lepší spolupráci.“

Naše spolupráce trvá řadu let a po celou dobu byla přátelská a na vysoké úrovni. Karolina je samostatná, precizní, její texty jsou vyspělé. Oceňuji i osobní přístup. Věřím, že toho společně ještě hodně dokážeme!

jiří kratochvíl, digitaal.cz

Líbí se vám moje práce?

Podívejte se, co všechno pro vás můžu napsat.