20. 5. 2023 | Do šuplíku

Jak psát texty pro… koňáky

Člověk od koní je koňák, to dá rozum. Co ale znamená, když kůň flémuje a jaká je základní výbava každého jezdce? Jestli jste dostali za úkol napsat článek pro komunitu lidí pracujících s koňmi, tady máte jednoduchý slovníček pojmů. Pomohla mi s ním Marie Dreslerová.

Nejdřív pár slov o sexu

Dospělá samice koně je klisna, dospělý samec hřebec. Kdo jsou kobyla a valach? Kobylou označujeme zase klisnu, valachem ale – pozor – nazýváme kastrovaného hřebce.

Klisnám, které neměly hříbě, lidé dříve říkali hřebice. Těžko soudit, jestli kvůli (ne)diskriminaci, ale od tohoto názvu se postupně upouští. Klisna tak zůstává po celý život klisnou.

Březí se klisna stává až po připuštění. Aby všechno klaplo, musí být v říji. Koňák to pozná lehce, podle flémování. Koně ohrnují pysky, odhalují přední zuby a přerušovaně nasávají vzduch do tlamy. Ne, s flámováním to nemá nic společného.

Texty pro koňáky mají jisté záludnosti. Pište tak, aby vám rozuměli.

Správný jezdec potřebuje rajtky

Základní jezdecká výbava zahrnuje sedlo a uzdečku, pokud koňák upřednostňuje modernější bezudidlové ježdění. V opačném případě používá i udidlo. Oblékne si rajtky (jezdecké kalhoty).

Koni může nasadit boty. Dalším trendem je totiž používat místo klasických podkov tuhle zdravější alternativu ochrany kopyt.

Hruška neroste na stromě a trojka není, co si myslíte

Když vám člověk koní znalý řekne, ať se chopíte hrušky, vaším úkolem nebude obejmout patřičný strom. Měli byste popadnout vystouplou přední část westernového sedla. Má tvar hrušky.

Valach není obyvatel Valašska, udidlo nikterak nesouvisí s přípravou uzených laskomin.

A trojka? Tak se, zcela nepřekvapivě, říká trojspřeží. Tedy třem koním v zápřahu.

Douška: Tenhle krátký text vychází z epizody mého podcastu slyš&piš. Povídala jsem si s Marií Dreslerovou, celoživotní koňačkou a majitelkou firmy HorseLife.

podcast

Pusťte si mě

Aby vaše texty neztratily jiskru

Pusťte si některý z mých rychlopodcastů o psaní. Pomohou vám překonat obavy, že uděláte chybu. A třeba se konečně pustíte do vlastního blogu nebo newsletteru. Čeština je krásná, stačí dobře poslouchat a nebát se psát. Držím palce!